Atrakcje Malawiczów Górnych

Niegdyś była to największa wieś tatarska obok Kruszynian i Bohonik (te miejscowości również znajdą się na naszej trasie). Tatarzy wznieśli w niej drewniany meczet, który nie zachował się do czasów dzisiejszych.

Podczas wycieczki zatrzymamy się przy pomniku upamiętniającym tatarską rodzinę Muchów, a z okien autokaru zobaczymy zgliszcza słynnego wiatraka, zwanego sokólskim. Jest to wiatrak typu koźlak – tego rodzaju konstrukcje pojawiły się już w XII wieku w Belgii i Francji, a w Polsce w czternastym stuleciu. Bez znaczących zmian przetrwał aż do drugiej połowy XX wieku.

Konstrukcja powstała w trzeciej dekadzie ubiegłego wieku. Była dziełem Antoniego Bajki, który pierwszą budowlę tego typu wzniósł w latach 20. XX wieku. Pierwszy wiatrak konstruktora został zniszczony przez nawałnicę, która przeszła przez wieś. Bajko postanowił wybudować nową konstrukcję, tym razem znacznie większą. Budowa wiatraka trwała dwanaście miesięcy, a już niedługo po jego powstaniu do młynarza w Malawiczach zgłaszali się klienci z miejscowości oddalonych nawet o 10 kilometrów. Wiatrak działał do śmierci Antoniego Bajko w 1974 roku. Niestety druga konstrukcja również uległa zniszczeniu – w 2011 roku wiatrak został uszkodzony w czasie pożaru.

W czasie wycieczki „Tatarzy, cerkwie i tajemnice proroka Eliasza” odwiedzimy również Samogród, Jurowalny, Krynki, Starą Grzyboszczyznę i punkt widokowy w Kosmatej Górze.

Na podstawie: Gazeta Współczesna (28 listopada 2011)

Na zdjęciu wiatrak w Malawiczach Górnych (stan na 2009 r., przed pożarem w 2011 r.)

Źródło zdjęcia: https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Malawicze_Górne